Avrupa hentbolunda tek Türk oyuncu!

Gazetemiz Haber49, bu haftaki sayısında Almanya’nın TVB Stuttgart 1898 takımında hentbol oynayan Can Çelebi ile sosyal medya üzerinden bir röportaj yaptı. Can Çelebi Muş’umuzun yetiştirdiği ender sporculardan bir tanesi… Aynı zamanda Can Çelebi yurt dışında forma giyen tek Türk hentbolcu olarak ismini tarihe yazdırdı. Almanya Bundesliga liginde 49 numaralı formasıyla hentbol oynayan Çelebi, hem Ülkemizin hem de ilimizin gururu oldu. Gazetemiz Muhabiri Fırat Demir ile Can Çelebi’nin sosyal medyadaki soru cevaplı röportajını sizlerle aynen paylaşıyoruz…

Can Çelebi Kimdir?

1990 yılında Ankara da doğdum. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği mezunuyum.  Spora erken yaşlarda başladım ve yaklaşık 15 senedir Hentbol oynuyorum. İngilizce ve Fransızca (Başlangıç seviye) konuşabiliyorum.

Klarnet çalmak hobilerim arasındadır.

Hentbola  başlamadan önce sporla aran nasıldı?

Sporun içinde olan bir ailenin en küçük bireyiydim. Babam halen aktif olan spor yöneticiliği yapıyor. Annem uzun yıllar spora hizmet ettikten sonra emekli oldu. Abim ise badminton oynayarak  milli takıma girmeyi başardı. Bu ailenin en küçüğü olarak benim sporla uğraşmam pek tesadüfi değil sanırım

Hentbola nasıl başladınız?

Hentbola kendi isteğimle ilkokulda başladım. Okulum olan Beytepe İlköğretim Okulu’nda açılan Hentbol takımına girmek istedim. Sonrası ise durdurulamaz bir tutku gibi çığ gibi büyüdü bugünlere geldi.

49 Numaralı forma giyme sebebin ne?

Kendime ait bir numara arayışında olmanın verdiği hissiyat ve babamın Muş’lu olması en büyük sebebi diyebiliriz. Sporun sadece spor olmadığı, gerektiğinde Doğu ile Batı arasında bir köprü görevi üstlendiğini düşündüğüm için kendimi 49 numaralı formayı giyerken Türkiye’nin her yerinden insanlarla bir bağ kurmak istiyordum. Gelen mesajlardan ve ilgiden ne kadar doğru bir tercih yaptığımı anladım.

Milli Takım kariyerin var mı varsa  bahseder misin?

2007 yılında dahil olduğum Hentbol Milli Takımın her kategorisinde toplam 80 defa milli formayı terletme gurur yaşadım ve yaşamaya devam ediyorum. Milli takımın bir parçası olmak gurur verici bir şey sağlığım el verdikçe bu takımın bir parçası olmaya devam edeceğim.

Uzun zamandır Türkiye den  uzaktasın. Ailenden uzak yaşamak zor oluyor mu?

Evet oluyor. Ailenden ve sevdiklerinden uzak olmak kolay kolay alışılacak bir duygu değil ama benim en büyük motivasyonum hedeflerimin olması, onlar benim uzak olmamı anlamlı kılıyor. Yoksa Avrupa’da kalıp yaşamayı düşünmüyorum.

Hentbola hangi mevkide başladın? Hâlâ aynı mevkide mi oynuyorsun yoksa çok değişiklik oldu mu?

Diğer Hentbolcular zamanla çok mevki değiştirmiştir ama ben solak olduğum için genellikle takımda en eksik görülen sağ oyun kurucu bölgesinde oynadım. Zaman zaman ihtiyaç dahilinde orta oyun kurucu bölümünde de oynuyorum.

Şu anda oynadığın mevkide beğendiğin Hentbolcular var mı?

Belirli bir yaşa gelene kadar her sporcunun güzel özelliklerini kendime benzetmeye çalıştım. Ama kariyer ve başarı olarak Türk Hentbolunun en büyük yıldızı Yeliz Özel’i örnek aldığımı söyleyebilirim.

Türkiye Ligi’nde oynayan, özellikle senin mevkiinde oynayan yabancılardan kimleri beğeniyorsun?

Türkiye’ye oynayan yabancı sayısı ne kadar fazla olsa da kaliteli oyuncu sayısı da bir o kadar az maalesef kendi bölgemde böyle bir oyuncu göremiyorum.

Şimdiki Takımında hedeflerin neler?

Şuan takımımda hedefim öncelikle oynadığımız Bundesliga’da yerimizi sağlamlaştırma. Ameliyatım nedeniyle 3 aylık bir ara vermek zorunda kaldım. Şansızlık benimle beraber bir kaç oyuncunun da üst üste sakatlık yaşaması bize üst üste maç kaybettirdi. Şuan alt sıralara geriledik. Ama eminim ikinci yarı yükselişe geçeceğiz.

Uzun vadeli hedeflerin neler?

Dünyanın en iyi takımında oynayarak Şampiyonlar ligini kazanmak istiyorum.

Türkiye milli takımı olarak Dünya ve Avrupa şampiyonalarına katılmak istiyorum. Ve olursa bir olimpiyat görmek en büyük hedeflerimden

Avrupa’da hangi ligler de ve takımlarda oynadınız?

İlk olarak 2014 yılında Hırvatistan’a transfer olarak hem Hırvat hemde özel Balkan Liginde (Seha League)  oynadım

Ertesi sene Fransa 1. lig ekiplerinden Chartres Metropole takımına transfer oldum. Orada da bir sene oynadıktan sonra  şuan hala formasını terlettiğim TVB Stuttgart 1898 takımına sezon başında transfer oldum.

Son olarak Muş hakkındaki düşüncelerinizi alabirmiyiz?

Bu yaz kesinlikle gelip görmeyi arzuladığım eğer imkan olursa genç sporculara tecrübelerimi ve bilgilerimi aktarmak istediğim. Eğer imkan verilirse çok büyük bir potansiyelin olduğuna inandığım sevgili şehrimize en kısa zamanda gelmek dileğiyle…

FIRAT DEMİR / HABER49 GAZETESİ

Muşspor 2. Lig Yolunda Dev Adım Attı
Muş Spor, Kritik Maça Hazır
Muşspor, Orduspor 1967 A.Ş. İle Puan Arayışında
Muşspor’da galibiyet hasreti devam ediyor