Engelleri futbolla aştılar

Özel Özgür Adımlar Rehabilitasyon Merkezi, daha önce engelli öğrencilere yönelik düzenlenen piknik ve gezi organizasyonlarının ardından halı saha turnuvası düzenledi.

60 dakika süren maçlara katılan engelli öğrenciler, gönüllerince eğlendi. Kıyasıya mücadele eden öğrenciler, azim ve destek olduğu zaman engellerin nasıl aşılabileceğinin çok güzel bir örneğini sergilemiş oldular. Futbol organizasyonu ile ilgili açıklama yapan Zihinsel Engelliler Sınıfı Öğretmeni Erkan Çelik, havaların ısınmasıyla birlikte fidan dikimi, gezi, piknik gibi etkinliklerde düzenleyeceklerini ifade etti. Çelik ayrıca: Futbol turnuvasıyla öğrencilerin bir şeyleri başarmanın verdiği mutluluk gözlerinden okunuyor. İlimizin iklim şartları sebebiyle kış ayları sinema aktiviteleri bahar ve yaz mevsimlerinde ise fidan dikme halı saha gezi ve piknik etkinlikleriyle öğrencilerimizin sosyal roller almalarımı sağlıyoruz.

Engellilerin negatif enerjiyle dolması sonucu saldırganlaşıyor ve kendilerini dışlanmış hissediyorlar. Böyle etkinlikler onların bu negatif enerjilerini atmalarını ve mutlu olmalarını sağlıyor dedi. Çelik, damar okuma sistemine değindi Damar okuma sisteminin geçici süreliğine durdurulması nedeniyle etkinliklere bir süre devam edemeyeceklerini belirten Engelliler Sınıfı Öğretmeni Erkan Çelik, damar okuma sisteminin radyasyon yaydığı için zararlı olduğunu da vurguladı. Çelik konuşmasının devamında: Şuan geçici süreliğine durdurulan damar okuma sisteminin gelmesiyle maalesef bu etkinlikleri yapamayacağız. Sadece bu kadar değil bu sistem gereği tüm öğrencilerin on beş dakikalık süre içerisinde avuçlarının okunması gerekir. Bu da öğretmenlerin teneffüste dahil çalışmaları demek.

Zaten yorucu olan bu iş dinlenmede olmazsa öğretmenin performansı düşer. Eğitim kalitesi kesinlikle düşer. Bunun yanında avuçları tam olarak açılamayan öğrenciler var. Avuç açılamayınca sistem okumuyor. Böylelikle avucu okunmayan öğrenciler kendilerini kötü hissediyor. Özgüvenlerini yitiriyorlar. Damar okuma sisteminin makineleri radyasyon yaymakta bu da veli, öğretmen ve öğrencilere zarar vermektedir. Radyasyona maruz kalan insanların doğacak olan çocuklarının engelli olma riskini artırmaktadır. Nitekim (otizm) hastalığının ana nedenlerinden biride radyasyondur.

Bu konuda başta veli ve öğretmenler olmak üzere bütün toplumun duyarlı olması gerek. Unutmayınız ki onlar bize emanet onların her biri birer yıldız lütfen yıldızlarımızı söndürmeyelim ifadelerine yer verdi. Okulun Genel Koordinatörü Akın Taş ise okullarında 220 öğrencinin eğitim dördüğü ve TEMA Vakfı Muş Şubesi ile ortaklaşa hareket ederek fidan dikimi çalışması yapacaklarını kaydetti.

Muş Ovası Gazetesi

Yeşil Varto Spor’da 9 transfer
Muş Sporu’un Şampiyonluğuna kimse gölge düşüremez
BAL Ligi’nde ilimizi Varto temsil edecek
Muş Spor 3’üncü Lig’e yükseldi