Sonraki 3 yılı değerlendirdi

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Kartal son üç yılın değerlendirmesini yaptı.Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Kartal, ilk görevinin halka hizmet olduğunu belirterek, gençlere en iyi şekilde tesislerde spor yapabilecekleri ortamları sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Kartal yaptığı yazılı açıklamada il genelindeki lisanslı sporcu sayılarının rakamlarını açıklayıp, sporu geliştirmek için çalıştıklarını belirterek, 2011yılında 7 bin 122, 2012 yılında 7 bin 447, 2013 yılında 11 bin 517, 2014 yılında 12 bin 444 ve 2015 Ocak ayı itibariyle 12 bin 962 kayıtlı sporcularının bulunduğunu söyledi.

Sportif ve kültürel anlamda durmadan çalıştıklarını belirten Kartal, Atletizm de 6, Badminton da 2, Boks da 1, Jimnastik de 1, Futbol da 2, Güreş de 3, Hentbol de 1, Karate de 1, Kayak da 4, Masa Tenisinde 1, Taekwondo da 1, Voleybol da 3 olmak üzere kadrolu ve hizmet alımı milli takım antrenörü seviyesine ulaşmış deneyimli antrenörlerimiz gözetiminde yetenekli gençlerimiz sporla tanıştırılmış ve il içi, il dışı ve uluslar arası müsabakalarda ilimizi ve ülkemizi temsil eden başarılı sporcular yetiştirmişlerdir. 2015 yılı içerisinde hizmet alımı antrenör sayısını 18e çıkararak halter ve judo branşlarında da antrenör alımına giderek branş sayısını arttıracağız dedi.

Kartal açıklamasında, Kurumun, tabiri caizse lokomotifi olan ve Kültürel anlamda gençlerimizin buluşma merkezi olan Gençlik Merkezi Müdürlüğüne 2011 yılında 635, 2012 yılında bin 65, 2013 yılında 4 bin 65 ve 2014 yılında 7 bin 897 genç üye kaydı yapılmıştır. Bu yıllar içerisinde Seyyah Bizim İller, Yüz Güler Yüz Projesi, Deniz ve Doğa Kampları Şehirler ve Kültürler Projesi projeleri kapsamında 7 binin üzerinde gencimiz ülkemizin birçok güzel iline gezi amaçlı gönderilmiş ve bu illerdeki gençlerimizle tanıştırılarak kaynaşmaları sağlanmıştır. Gençlik merkezimiz 2013yılında tamamlanan yeni binasıyla düzenlenen tiyatro, bilgisayar, müzik kursları, halkoyunları, dil kursları, dikiş kursları, el sanatları kursları, Kabartma kursu, resim, maket işçiliği ve spor kurslarında ise Badminton, boks, cimnastik, karate, masa tenisi, satranç, taekwondo dallarında açılan spor kurslarıyla binin üzerinde gencimize her türlü boş vakitlerini değerlendirebilecekleri alanlar sağlanmıştır dedi.

Genç nüfus oranına göre yurt genelindeki en genç nüfusa sahip olduğunu kaydeden Kartal açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü; Tesisleşme de yıllara bakıldığında 2011 yılında merkez ve ilçelerde sadece 1 stadyum, 1 suni çim saha, 2 spor salonu, bir kayak merkezi ve ilçelerimizdeki tüm futbol sahalarının zemini topraktı. 2015 yılı itibariyle merkez ve ilçeler olmak üzere merkezde 1 stadyum, 2 spor salonu,1 suni çim saha, 1 gençlik merkezi, 1 kayak merkezi, 1 açık tenis kortu, 1 açık voleybol sahası, Bulanık ilçesinde 1 spor salonu, 2 suni çim saha, Malazgirt ilçesi 1 spor salonu, 1 suni çim saha, Hasköy 1 suni çim saha, Varto ilçesi 1 suni çim saha, Korkut ilçesine 2014 yılı itibariyle mevcut toprak sahaya tribün yapımı ve zemininin suni çim sahaya dönüştürmek için ihalesi yapılmıştır.

PROJELER ONAY BEKLİYOR

2015 yılı içerisinde Gençlik ve Spor Bakanlığı ilimiz merkez Karaköprü köyü mevkiinde yer alan ve 150 dönümlük il müdürlüğümüze tahsis edilen arazi üzerine 15 bin kişilik stadyum, atletizm tartan pisti, suni çim saha, mini futbol sahası, açık voleybol ve tenis kortu sahaları için projeler hazırlanmıştır. Ayrıca yine Merkeze boks, güreş salonları, Muş Suni Çim Sahaya bin 500 Kişilik tribün, soyunma odaları ve ilimizdeki aktif spor kulüplerine odalar, Güzel Dağ Kayak Merkezimize telesiyej yapımı, 100 yataklı sporcu kamp eğitim merkezi, Malazgirt ve Bulanık ilçelerimize gençlik merkezi, Bulanık Suni Çim Sahaya bin kişilik tribün ve ikili soyunma odaları, Hasköy ilçemize spor salonu, Varto Suni Çim Sahaya bin kişilik tribün ve ikili soyunma odaları, projeleri yatırım programına alınması için gerekli yazışmalar yapılmıştır.

 

Muş Manşet Gazetesi

Muşspor Çatalca Deplasmanında
Muş Spora PFDK dan Ceza Geldi
Muş Spor, Bursa Yıldırım Spor 2-2 Berabere
Muş Spor 5. Kez Berabere Kaldı