MŞÜ özel yetenek sınav kılavuzunu paylaştı

Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 3 Ağustos 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştu. Yüksekokul bünyesinde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon Bölümleri bulunuyor. Üniversite bu yıl sadece Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümüne 51 normal, 9 milli olmak üzere toplam 60 öğrenci alınacağını kendi resmi sayfasından duyurmuştu. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2017-2018 Özel Yetenek Sınav Kılavuzunu resmi internet sitesi üzerinden paylaştı.

Ön Kayıt Şartları ve Başvuru Koşulları

Üniversiteden yapılan duyuruda ön kayıt şartları ve başvuru koşulları şöyle sıralandı: “Yüksekokulumuza sınav başvurusu yapacak adaylardan kayıt ücreti alınmayacaktır. Sporcu özgeçmişi olmayan adaylar da Özel Yetenek Sınavına başvuru yapabilir. Fakat Sporcu özgeçmişi olmayan adayların sporcu özgeçmişi puanları sistem tarafından otomatik olarak 0 (sıfır) puan verecektir. 2017 YGS sınavında puan türlerinin herhangi birisinden (YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5 ve YGS 6 ) bütün adayların en az 150 ve üzeri puan alması gerekmektedir. Sınava başvuru yapacak adayların (milli sporcular dâhil) 2012 yılı ve sonrasına ait sporcu geçmişine sahip olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde adayın sporcu özgeçmişi değerlendirmeye alınmayacaktır. Kılavuzda belirtilen (A), (B) veya (C) millilik belgesi ile başvuracak adaylar millilik belgesini (millilik belgesinin aslı veya noter tarafından onaylı fotokopisi) ibraz etmek zorundadır. (C) milli olan adayların, millilik kontenjanına başvuru yapabilmesi için (C) millilik belgesiyle birlikte Yıldızlar, Gençler veya Büyükler kategorisinde Türkiye Şampiyonalarında ilk 5´e veya katıldığı Uluslar arası Turnuvalarda ilk 5´e girmiş olduğunu beyan etmek zorundadır. Bu adaylar belgelerini beyan etmediği takdirde (C) millilik kontenjanına başvurusu kabul edilmeyecektir.”

Başvuruda İstenecek Belgeler

Üniversiteden yapılan duyuruda başvuruda istenilecek belgelere de yer verildi. Başvuru için istenilen belgeler ise şunlar: “Online (ön kayıt) başvuru formunun çıktısı, 2017 yılına ait YGS sonuç belgesinin çıktısı, Fotoğraflı nüfus cüzdanı fotokopisi, Adayın son 2 ay içinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğrafı, Sporcu Özgeçmiş puanına esas teşkil edecek belgelerin aslı veya noter tarafından onaylı fotokopisi, Resmi ve Özel sağlık kuruluşlarından(aile hekimliği de olabilir) alınmış sağlık raporu. Sağlık raporu üzerinde “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu özel yetenek sınavlarına katılmasında sakınca yoktur” veya “spor yapmasında sakınca yoktur” ibaresi yer almalıdır, Spor Lisesi mezunları ve liselerin spor alan/kol bölümlerinden mezun olanların durumlarını gösteren, ilgili kurumlarca verilen belgenin aslı ya da noter tarafından onaylı fotokopisi, Milli sporcuların ilgili kurumlarca verilen millilik belgesinin aslı ya da noter tarafından onaylı fotokopisi, Bununla birlikte sporcu özgeçmişi ile müracaat eden adaylar ilgili sezonlarda en az 3(üç) müsabakaya ait ilgili kurumlarca verilen katılım belgelerininden herhangi birini (müsabaka listesi), (müsabaka cetveli), (müsabaka raporu) veya (sonuç belgesi) ibraz etmek zorundadır. Lisans belgesindeki son vizenin özel yetenek giriş sınavı başvuru tarihinden önceki tarihli olması gereklidir. Sınava başvuru yapacak olan adaylar, ilgili kurumlarca verilen (Spor Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların il müdürlüklerinden) sporcu lisanslarını veya sporcu özgeçmişini beyan eden belgelerinin aslı veya noter tarafından onaylı fotokopisini ibraz etmek zorundadır.”

Muşspor 2. Lig Yolunda Dev Adım Attı
Muş Spor, Kritik Maça Hazır
Muşspor, Orduspor 1967 A.Ş. İle Puan Arayışında
Muşspor’da galibiyet hasreti devam ediyor