Muş olimpiyatları´nın tanıtımı yapıldı

Sporun tabana yayılması, spor altyapısının güçlendirilmesi ve Muş´un spor kenti olması adına 21-25 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan Muş Olimpiyatları´nın tanıtım toplantısı, Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün başkanlığında yapıldı.

Sporun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, çocuk ve gençlerin spora teşvik edilmesi, her yaştaki vatandaşın sağlıklı bir yaşam için beden eğitimi ve spor faaliyetlerine katılımın sağlanması amacıyla, 21-25 Nisan 2019 tarihleri arasında farkındalık oluşturmak amacıyla Haydi Muş Spora´ sloganı ile 22 branşta gerçekleştirilecek olan Muş Olimpiyatları´nın tanıtım toplantısı yapıldı. Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi Konferans Salonu´nda Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün başkanlığında gerçekleştirilen tanıtım toplantısına; çok sayıda öğrenci, sporcu ve öğretmen katıldı. Vali Yardımcısı Alper Çifçi ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler´in eşlik ettiği toplantıda konuşan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, sporun öneminden bahsetti.

21-25 Nisan 2019 tarihleri arasında farkındalık oluşturmak amacıyla Haydi Muş Spora´ sloganı ile 22 branşta gerçekleştirilecek olan Muş Olimpiyatları´nın hayırlara vesile olmasını dileyen Vali Gündüzöz, branşları katılımcılarla paylaştı.

Ayrıca, özellikle mahalle ve köylerde spora olan ilgiyi arttırmak amacıyla; Muş Olimpiyatları´ çerçevesinde mahalle ve köy muhtarları arasında futbol farkındalık maçı yapılacağını söyleyen Vali Gündüzöz, seçimlerde ter döken muhtarların bu sefer sahalarda ter dökeceğini belirtti.  Vali Gündüzöz, Nüfusumuzun önemli bir bölümü gençtir. Bizim aslında bir zenginliğimizdir. Tabi bu zenginlik kadar bize yüklenen, devlete yüklenen bir sorumluluktur genç nüfus.

Spor sadece çocuk ve gençlerin yapması gereken değil. Hayat boyu nüfusun her alanında spor yapılmasın da fayda var. Aslında bugün dünyada ve gelişmiş ülkelerde yaşanan pek çok sağlık sorunu; hareketsizlikten ve sportif aktivite eksikliğinden kaynaklanan durumdur. Bugün kişi başına milli geliri çok yükseklerde olan ülkeler pek çok başka sorunlarla karşı karşıyadır.

Nüfusunun belki her üç kişiden birisi obez olan, obezite hastalığına yakalanmış bir topluma sahip gelişmiş ülkeler var. Kişi başına milli geliri elli bin dolar, yüz bin dolar olması kendi başına bir şey ifade etmiyor. Sağlıksız bir toplum ve yine aile hayatı, ahlak, sosyal yaşamın bozulmasının olduğu toplumlarda kişi başına düşen mili geliri ne olursa olsun hiç anlamı yok. Dolayısıyla aslında spor sosyal hayatı da disipline eden, zamanı düzgün kullanmayı, büyüklerine saygı duymayı ön gören bir disiplindir. Sporcu insan düzenli insandır.

İleride inşallah Muş´tan çok daha fazla sporcu yetişmiş olur ve Muş sporcularıyla anılır. Profesyonel sporcuların yanında da sporu bir hayat felsefesi haline getiren amatör ruhla hayatına yaşamasını, en azından yürüyüş yapan bir Muş´lu profili ileride inşallah çıkar ve bu obezite, aşırı kilo sorunu da memleketimizden çıkar dedi. Spor Malzemesi Dağıtımı Yapılacaktır Vali Gündüzöz´ün konuşmaları sonrasında, 21-25 Nisan tarihleri arasında farkındalık oluşturmak amacıyla Haydi Muş Spora´ sloganı ile 22 branşta gerçekleştirilecek olan Muş Olimpiyatları´ hakkında bilgilendirmelerde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler ise, Sporun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, çocuk ve gençlerimizin spora teşvik edilmesi, her yaştaki vatandaşımızın sağlıklı bir yaşam için beden eğitimi ve spor faaliyetlerine katılımın sağlanması amacıyla 21-25 Nisan 2019 tarihleri arasında farkındalık oluşturmak amacıyla Haydi Muş Spora sloganı ile 22 Branşta Muş Olimpiyatları´ gerçekleştirilecektir. Açılış tarihimiz olan 21 Nisan pazar günü Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde geliştirilen Mehter takımıyla Valiliğimizin önünden şehir stadyumuna halkımız ve sporcularımızla beraber kortej yürüyüşü gerçekleştirilecek. Stadımızda mahalle ve köylerimizin spora olan ilgisini arttırmak amacıyla mahalle ve köy muhtarlarımız arasında futbol farkındalık maçı yapılacaktır.

Etkinlik kapsamında İlimizde ilk defa yapılacak olan Atlı Okçuluk gösterileri yanında Halkoyunları, Okçuluk, Güreş, Eskrim, Taekwondo, Karate ve Atletizm etkinlikleri olacak. 22 Nisan Pazartesi günü ilimizde ilk defa yapacağımız Bisiklet yarışı 23 Nisan Sah günü geniş katılımlı Halk Koşusu, ilimizde ilk defa yapılacak Yüzme yarışı, 24 Nisan Çarşamba günü istasyon caddesinde Tekerlekli Kayak yarışı ve 25 Nisan Perşembe Su Sporları faaliyeti kapsamında İlimizin tanıtımı açısından önemli bir yeri olan Tarihi Murat Köprüsünde Rafting ve Kano faaliyeti yapılacaktır. Faaliyet sonrası Mehter takımı ve Halkoyunları gösterisiyle program sonlanacaktır.

Ayrıca gençlerimize ve sporcularımıza valiliğimiz tarafından spor malzemesi dağıtımı yapılacaktır. 21-25 Nisan tarihleri arasında 5 gün boyunca yapılacak olan Okçuluk, Atletizm, Badminton, Tenis, Karate, Voleybol, Satranç, Taekvvondo, Masa Tenisi, Basketbol, Eskrim, Güreş, Boks, Hentbol, Bilardo ve Judo müsabakaları tüm sporcu ve halkımıza açık olacaktır. Bilgi ve müracaat için Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürlüğü ile iletişime geçilmelidir diye konuştu. Konuşmalar sonrasında Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz tarafından, sporculara hediye malzeme dağıtımı yapılarak, toplu hatıra fotoğrafının çekinilmesinin ardından tanıtım toplantısı sonlandırıldı.

Fırat Demir – Haber49 Gazetesi

Muşspor Çatalca Deplasmanında
Muş Spora PFDK dan Ceza Geldi
Muş Spor, Bursa Yıldırım Spor 2-2 Berabere
Muş Spor 5. Kez Berabere Kaldı