Yaz kursları protokolü imzalandı

Belediye ile Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) bir ilke imza atarak çeşitli alanlarda 7-14 yaş arası çocukların eğitim alacağı yaz kursları protokolünü imzaladı. Belediye Başkanı Feyat Asya ve Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat bu yaz ilimizde 7-14 yaş arası çocuklar için uygulamaya konulacak Yaz Kursları için yapılan hazırlıkları değerlendirmek ve konuyla ilgili protokolü imzalamak için bir araya geldi. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörlüğünde yapılan görüşmeye Muş Alparslan Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fırat Kurt ve kursların yürütülmesinden sorumlu öğretim elemanı Abdullah Çelik de katıldı. Protokol öncesi bir açıklama yapan Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş´a hizmet yolunda kamu kurumlarla uyum ve işbirliği içinde hareket ettiklerini ifade ederek, şehrin imarı ve inşasının yanı sıra eğitim alanında da gelişimine katkı sunabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Üniversite ile varılan mutabakat çerçevesinde yaz aylarında yapılacak kurslara belediyenin destek vereceğini belirten Asya, Üniversite ile daha önce pek çok ortak çalışmaya imza attıklarını, süreç içerisinde bundan sonraki faaliyetlerinde de üniversiteye destek vermekten memnuniyet duyacaklarını ifade etti. Belediye ile üniversitenin pek çok etkinlikte bir araya geldiğinin söyleyen Rektör Fethi Ahmet Polat, bunun en son örneğinin “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Türkiye” başlıklı sempozyum olduğunu dile getirdi. Çocukların ve gençlerin eğitimine katkı sunacak projeler üreterek hayata geçirmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Rektör Polat, eğitimli bir neslin yaygınlaşması için ne gerekiyorsa yapacaklarını vurguladı.

“İlimiz Senelerce Hak Ettiği Eğitim Faaliyetlerden Yeterince Yararlanamamıştır”

Her geçen gün gelişen teknolojiye bağlı olarak sosyal ve ekonomik yapının birçok yapıtaşının değiştiğini ve bu değişimin karşısında toplumdaki her bir bireyin değişime ayak uydurmasının sadece daha fazla bilgi sahibi olması ile mümkün olduğunu söyleyen Muş Alparslan Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fırat Kurt, Üniversitelerin yapı ve kuruluşları itibariyle gelişimin ve değişimin itici gücü olduğunu ve bulundukları topluma eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleri ile hizmet ettiklerini söyledi. MŞÜ bünyesinde kurulmuş olan Sürekli Eğitim Merkezinin bu bağlamda gerek örgün öğretime dâhil olan gerekse bunun dışında kalan bireylerin ihtiyaç duydukları ve duyabilecekleri eğitim faaliyetini vermek üzere kurulduğunu belirten Kurt, üniversite ve Belediye işbirliği ile hazırlanan yaz kursları hakkında şunları söyledi: “Her geçen gün gelişen teknolojiye bağlı olarak sosyal ve ekonomik yapının birçok yapıtaşı değişmektedir. Bu değişimin karşısında toplumdaki her bir bireyin değişime ayak uydurması ise sadece ve sadece daha fazla bilgi sahibi olması ile mümkündür. Üniversiteler, yapı ve kuruluşları itibariyle gelişimin ve değişimin itici gücüdürler ve bulundukları topluma eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleri ile hizmet etmektedirler. MŞÜ bünyesinde kurulmuş olan Sürekli Eğitim Merkezi bu bağlamda gerek örgün öğretime dâhil olan gerekse bunun dışında kalan bireylerin ihtiyaç duydukları ve duyabilecekleri eğitim faaliyetini vermek üzere kurulmuştur. Bilindiği gibi ilimiz senelerce hak ettiği eğitim, öğretim, kültürel ve sosyal faaliyetlerden yeterince yararlanamamıştır. Muş Alparslan Üniversitesinin ilimizde kurulması sonucu bu olumsuz durum ortadan kalkmaya başlamıştır.  Bu olumlu değişimin bir başka adımı olarak MŞÜ-SEM ve Muş Belediyesi işbirliği ile 7-14 yaş gurubu arasındaki çocuklarımızın yaz tatilini daha etkin ve eğlenceli geçirmeleri için bir “yaz programı” hazırlamış durumdayız. ‘Haydi Çocuklar Kampüse´ adlı programa katılacak olan çocuklarımız yüzme kursu, İngilizce eğitimi, Kur´an-ı Kerim, İslam Tarihi derslerinin yanı sıra futbol, basketbol, tekerlik kayak, karate, güreş, badminton ve voleybol gibi herhangi bir spor etkinliğinden mütevazi bir ücret karşılığında yararlanabilecekler. Öğrenciler belediye tarafından temin edilen araçlarla kampüse taşınacaklar ve kurslar esnasında öğle yemeklerini kampüs yemekhanesinde yiyecekler.”

Kursların İçeriği Nasıl Oacak?

Kurt, kursların içeriğini de şöyle açıkladı: “Yaz kursunda 8 farklı spor branşında alanında ulusal başarıya sahip eğitmenler eşliğinde yapılacak kurslar haftanın 4 günü, saat 10.00-15.00 arasında gerçekleştirilecek. Kurs süresince MŞÜ kampüsünde bulunan olimpik yüzme havuzu, kapalı spor salonu, halı saha ve inşaatı bitmek üzere olan kampüs camii çocukların hizmetinde olacak. Kur´an-ı Kerim ve İslam Tarihi kursları kampüs camiinde öğretim elemanları tarafından verilecek. İngilizce konuşma eğitimi ise alanında deneyimli hocalar tarafından üniversite dersliklerinde verilecek.”

Muşspor 2. Lig Yolunda Dev Adım Attı
Muş Spor, Kritik Maça Hazır
Muşspor, Orduspor 1967 A.Ş. İle Puan Arayışında
Muşspor’da galibiyet hasreti devam ediyor