MŞÜ’de spor yatırımları

Muş Alparslan Üniversitesinde yeni proje hamleleri devam ediyor. 2014 yılında programa alınan ancak bugüne kadar yapımı gerçekleştirilmeyen açık spor tesisleri için girişimlerde bulunan Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, 5 milyon olan bütçeyi 12 milyon TLye çıkarmayı başardı.

Konu ile ilgili olarak MŞÜden yapılan yazılı basın açıklamasında, Üniversitemizin bu dönem ihaleye çıkardığı prestij projemiz İslami İlimler Fakültesinden sonra yeni bir prestij proje ihalesi; 5000 seyirci kapasiteli, FİFA standartlarına sahip Açık Spor Tesisleri yapım işi 12 milyon TLlik ödenek ile Üniversitemiz Senato Salonunda 02.02.2017 saat 14.30da muhtelif yapım işleri ihaleleri çerçevesinde gerçekleştirilecektir. 2010H050190 proje numarası ile 2014 yılında yatırım programına dâhil edilen ancak bugüne kadar yapımı gerçekleştirilemeyen projenin 5 milyon TL olan ödeneği Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polatın girişimleri neticesinde 12 milyon TLye çıkartılarak uygulamaya geçirilmiştir denildi.

Projenin FİFA standartlarına uygun olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Üniversitemizin ve Muş ilinin tüm gereksinimleri düşünülerek hazırlanan projemizin bir bölümü FİFA standartlarında bir saha, atletizm pisti ve spor salonları, diğer bölümü ise; biri açık diğeri kapalı iki adet tenis kortu ile iki adet halı saha, buz ve paten pisti ile çok amaçlı küçük sahanın oluşturduğu iki farklı bölümden meydana gelmektedir denildi.

MŞÜden yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: Tamamı çelik konstrüksiyon ile yapılacak olan arttırılabilir niteliklere sahip 3000 (+2000) kişi kapasiteli kapalı tribün, çağdaş motiflerle bezenmiş ve modern bir görüntü sergilemektedir. FİFA standartlarına sahip futbol sahası yanında, FİFAnın onayladığı standartlar da sentetik çim, içerisinde atletizm müsabakalarının yapılabileceği cirit atma, uzun atlama, gülle ve disk atma sahaları, tüm müsabakaların yapılabileceği standartlarda atletizm pistleri ile toplam 10000 metre kare alanı kapsayacaktır.

Açık Spor Tesisleri futbol sahası tribünlerinin hemen altında 8 adet sınıf planlanmış olup BESYO derslikleri ve uygulama alanlarının altyapısı da mevcuttur. Böylelikle öğrencilerimiz teorik derslerin yanı sıra hem uygulama yapma fırsatı bulacak hem de sürekli olarak spor ile iç içe bulunmuş olacaktır. Yeni dönemde yaptığımız tüm projelerimiz gibi bu projemizde de aydınlatma için LED ampuller kullanılıp, açık spor tesisleri güçlü ışıklandırma sistemi ile gece spor yapabilme imkanına sahip olacak ve ilimizdeki tüm alt yapı gece maçları da yapılabilecektir.

Tüm bu özelliklere ek olarak Açık Spor Tesislerimizin etrafında 150 araçlık bir otopark planlanmış olup kafeleri ve çeşitli irili ufaklı açık-kapalı spor tesisleri ile ayrı bir tesis özelliği göstermektedir. Proje tamamlandığında peyzaj alanları ile birlikte toplam 80000 metrekare bir alan ıslah edilmiş ve tesislere kazandırılmış olacaktır. İki yılda bitirilmesi planlanan tesislerle Muş, komşu illere kıyasla çok büyük ve nitelikli spor tesislerine kavuşmuş olacak ve bu sayede ulusal ve uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapabilecektir.

 

Muş Manşet Gazetesi

Muşspor 2. Lig Yolunda Dev Adım Attı
Muş Spor, Kritik Maça Hazır
Muşspor, Orduspor 1967 A.Ş. İle Puan Arayışında
Muşspor’da galibiyet hasreti devam ediyor