MUDOSK sporcuları kış temel eğitiminden döndü

Muş Dağcılık Doğa Sporları Kulübü ve Şeker Sporun katıldığı Gümüşhane Zigana dağında Kış Temel Eğitim Faaliyeti sona erdi.Muş Dağcılık Doğa Sporları Kulübü ve Şeker Sporun katıldığı Türkiye Dağcılık Federasyonu 2016 yılı Eğitim faaliyeti programında yer alan. 23-29 Ocak 2016 tarihlerinde başlayan Gümüşhane Zigana dağında Kış Temel Eğitim Faaliyeti sona erdi.

Zorlu faaliyete başlamadan önce sporcular; 3 Şubat 2009 elim bir çığ faciası sonucu rahmete giden 10 dağcı kabirleri başında anıldı. Üç metre karda 7 gün boyunca çadır içinde -25 derece kalan sporcular, zorlu eğiti Başarlı bir şekilde bitirdiler.

Deprem, çığ, dağ arama kurtarma konusun da bölgemizin en eğitimli arama kurtarmacılarını bünyesinde barındıran MUDOSK her yıl Türkiye Dağcılık Federasyonu eğitim kamplarına sporcu göndermekte, bölgemizde meydana gelen Afet türü kurtarmalarda görev almaktadır.
Konuyla ilgili MUDOSK başkanı ve Muş Dağcılık İl Temsilcili Mehmet Çağlayan açıklamalar da bulundu ; ‘’ İlimiz olarak Türkiye Dağcılık Federasyonu Faaliyetlerine düzenli olarak sporcu gönderiyoruz, sporcular zorlu şartlarda eğitimlerini sürdürmekte, yaşamsal idamelerini çadırda sürdürmektedirler.

Bu yıl yaz eğitimlerini bitirmiş ilimiz MUDOSK’ tan Ezgi KÜÇÜKŞANTÜRK VE Şeker Spor Kulübünden Doruk YAYLAK kış eğitimlerinin ilk etabı olan kış temel eğitimine sporcu olarak, MUDOSK antrenörlerinden M. Hakkı OĞUR’ da Türkiye Dağcılık Federasyonu görevli antrenör olarak ilimizi temsil etmişlerdir. Yer, yer üç metreyi bulan kar üzerinde kurdukları çadırda yedi gün sureyle kalıp, zorlu iklim şartlarında eğitimlerini başarılı bir şekilde ifa etmişlerdir. Bilindiği üzere ilimiz deprem kuşağı üzerinde ve iklim şartları nedeniyle çığ parkurlarının olduğu bir bölgede bulunmaktadır. Her yönüyle dikkat edilmesi gerekli olan, her an tehlikeyle baş başa kalacağımız ilimizin jeolojik ve coğrafik yapısı konusunda kurum ve kuruluşlara büyük görev düşmektedir. Maalesef bu gibi çalışmaların ilimizde yetersiz olduğunu, teknik, insan gücü, haberleşme ve acil müdahale konusunda kibrimizi bir yerlere bırakıp koordineli bir şekilde bilgi alışverişlerimizden faydalanmamız gereklidir. Bakın Maide süresi 32. Ayet derki; Her kim bir can kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibi olur. Sayın Valimiz Seddar YAVUZ ve Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürümüz Sayın Ali KARTAL’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Zigana Dağcında 2009 yılında elim çığ kazası sonucu hayatlarını kaybeden dağcılarımızda Allah’tan rahmet diliyoruz. Dedi

Her yıl düzenli olarak Türkiye Dağcılık Federasyonu eğitim kamplarına gönderilen sporcular, eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlıyorlar. MUDOSK yetkilileri Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun 2016 yılı programında yer alan faaliyetleri sürdürmeye devam edeceklerini bildirdiler.
Fırat Demir

Muş Spor, Kritik Maça Hazır
Muşspor, Orduspor 1967 A.Ş. İle Puan Arayışında
Muşspor’da galibiyet hasreti devam ediyor
Muşspor, Alanya Kestel Maçı Öncesi Playoff Şansını Arttırmak İstiyor